Vyúčtovanie za vodu a teplo môžu v tomto roku niektorí majitelia bytov dostať neskôr. Pre komplikácie spojené s koronou vláda schválila výnimku, preto majú správcovia bytových domov čas na doručenie vyúčtovania až do konca júla. Po mesiacoch, keď ľudia trávili viac času doma, sa očakáva vyššia spotreba, a teda aj vyššie náklady. Ako sa z vysokého vyúčtovania poučiť na nasledujúci rok? A ako v budúcnosti ušetriť? Prinášame niekoľko kľúčových tipov.

 

Sledovanie spotreby v reálnom čase

Dnes je vďaka moderným technológiám výrazne jednoduchšie mať o svojej spotrebe detailný prehľad. Nie je pritom nutné čakať na doručenie výročného vyúčtovania, v podstate každý užívateľ môže svoju spotrebu vody a tepla prispôsobiť aktuálnym výdavkom takmer okamžite. Meradlá je už dnes možné pripojiť na Internet vecí, presnejšie osadiť snímačmi, ktoré v reálnom čase odosielajú dáta o spotrebe na zvolený server.

„Pre užívateľov to v praxi funguje tak, že sa prihlásia na špeciálnu webovú stránku, kde môžu prostredníctvom čísiel a grafov svoju spotrebu sledovať v reálnom čase. Týmto spôsobom ju tak môžu adekvátne regulovať, prípadne sledovať, ako sa na spotrebe prejavuje zapojenie nových zariadení. V neposlednom rade im potom systém môže pomôcť s neočakávanými únikmi vody – či už ide o menšie ťažkosti v podobe pretekajúcej toalety, alebo vážnejšie záležitosti, napr. prasknuté potrubie. Vďaka inteligentným vodomerom možno ušetriť až 15 percent súčasných výdavkov,“ povedal Ivan Ďurica, produktový a reklamačný manažér spoločnosti Enbra Slovakia.

Na jednoduchší prístup k aktuálnym údajom o spotrebe pritom myslí aj legislatíva. Vďaka smernici Európskej únie, známej aj pod skratkou EED, bude v budúcnosti pre všetkých užívateľov prístup k meradlám povinný najprv vo štvrťročných intervaloch, neskôr dokonca raz za mesiac. Každý si tak bude môcť skontrolovať, ako sa jeho spotreba vody a tepla v priebehu roka vyvíja. Aj to by malo prispieť k ďalšiemu znižovaniu nákladov.

Zateplenie domu nemusí stačiť

Nepríjemné prekvapenie spojené s vysokým vyúčtovaním môže nastať aj pri novo zateplených bytových či panelových domoch. Na prvý pohľad sa môže zdať, že lepšie opláštenie budovy musí zákonite viesť k nižším nákladom na vykurovanie. Neplatí to však vždy, okrem zateplenia je totiž potrebné zregulovať aj vykurovaciu sústavu v celom dome – zmeniť jej parametre tak, aby zohľadňovala kvalitnejšiu tepelnú izoláciu stavby a vnútorné priestory tak zbytočne neprekurovala.

„Cieľom zateplenia budovy by nemalo byť zvýšenie teploty v interiéri v zimnom období, ale primárne menšie tepelné úniky a nižšie náklady na vykurovanie. Ak užívateľ pri rozúčtovaní zistí, že sú jeho náklady aj po skvalitnení plášťa budovy rovnaké alebo vyššie ako v minulých rokoch, mal by sa zamerať práve na vykurovaciu sústavu a jej zregulovanie. To často odhalí aj iné príčiny, napríklad nevyváženosť celého systému,“ doplnil Ďurica.

Integrácia do inteligentnej domácnosti

Pri príliš vysokých nákladoch za vodu a teplo môže byť jedným z riešení optimalizácia vykurovania, presnejšie integrácia jednotlivých zariadení do systému inteligentnej domácnosti. V prípade tepla a vody to môže byť prepojenie systému vykurovania s tieniacou technikou. Systémy inteligentných domácností sú dnes už na takej úrovni, že v domácnosti dokážu vytvoriť aj pri optimalizácii nákladov maximálny komfort. Pri vykurovaní tak stačí nastaviť cieľovú teplotu, kúrenie v súčinnosti s tienením ju dosiahne pri efektívnom využití prírodných zdrojov. Ak v zime svieti slnko, žalúzie či rolety sa automaticky vytiahnu, aby do interiéru išlo maximum slnečnej energie, zatiaľ čo kúrenie je vypnuté alebo funguje na nižší stupeň. Týmto spôsobom možno najmä v bytoch s väčšími presklenými plochami ušetriť za vykurovanie aj niekoľko desiatok percent nákladov.

Ďalším z inteligentných riešení je ovládanie kúrenia pomocou inteligentného telefónu. Vhodné je to napríklad vtedy, keď užívateľ opúšťa byt na dlhší čas. Pri návrate z dovolenky ho bežne v zime čaká studený či chladnejší interiér – otvára preto termostatické hlavice vo všetkých miestnostiach naplno, aby sa ohrial nielen vzduch, ale aj múry. Vo finále často hlavice v niektorých miestnostiach zabudne uzavrieť, čo opäť znamená zbytočné náklady. Ak má však možnosť riešiť všetko pomocou smartfónu, môže si dopredu nastaviť cieľovú teplotu a vykurovanie spustiť pred návratom. Zaručí mu to nielen príjemnú teplotu, ale pozitívne sa to odrazí aj na finálnych nákladoch.

Modernizujte

Rastúce náklady na vodu a teplo môžu mať často veľmi jednoduchú príčinu – opotrebované a zastarané zariadenie či domácnosť. Na vine môžu byť netesniace okná či vnútorná tieniaca technika, ktorá je oveľa menej efektívnejšia ako vonkajšie varianty. Spotrebu vody môžu zvyšovať aj staré spotrebiče, najmä práčky. Pri nákladoch za teplo môžu ovplyvniť náklady aj parametre vykurovacieho systému, napríklad zastaraný kotol.

„Pred modernizáciou vykurovania sa oplatí pouvažovať, či zvoliť rovnaký typ kotla alebo sa poobzerať po modernejšej a úspornejšej technológii, napríklad plynových kondenzačných variantoch. Pri výpočte spotreby zároveň môže užívateľ dospieť aj k záveru, že sa mu z hľadiska nákladov oplatí úplne iný systém, napríklad založený na tepelnom čerpadle. Pri výmene zariadenia domácnosti sa odporúča spočítať, ako sa každý spotrebič premietne do finálneho rozúčtovania nákladov za teplo a vodu a či bude mať dostatočný prínos,“ uzavrel produktový manažér Enbra Slovakia.

 

Zdroj: TZBPORTAL.SK